کالایی در سبد نیست
تهران - اسلامشهر

Tumblr

وبلاگ تکتا

چطور یک کسب و کار را آغاز کنیم؟ راهنمای گام به گام

چطور یک کسب و کار را آغاز کنیم؟

 خب وقتی شما در حال خواندن این مقاله هستید یعنی شما می خواهید کسب و کار خود را آغاز کنید. شاید شما ایده ای دارید و هیجان زیادی برای راه اندازی یک کسب و کار دارید. شاید نیازی را در جامعه درک کرده اید. شما می توانید با پر کردن این خلأ یا نیاز در جامعه یک کسب و کار راه بیاندازید.

 طی این مسیر آسان نیست. هر چند شروع یک کسب و کار نیازمند تلاش، زمان و کار سخت است و بسیاری از کارآفرینان با شکست مواجه می شوند اما اگر شرکت شما زنده بماند نتایج خوبی حاصل می شود و موفقیت حاصل از آن بسیار دلپذیر خواهد بود.

 موارد زیادی برای فکر کردن و برنامه ریزی قبل از شروع کار وجود دارد و مهم است که خودتان را برای کارآفرینی آماده کنید. اگر فکر می کنید برای راه اندازی اولین کسب و کار خود آماده هستید یک بررسی گام به گام برای چیزی که می خواهید اتفاق بیفتد در اینجا وجود دارد.

 در این مقاله می خوانیم ...

1- ایده خود را اصلاح کنید.

2- نقشه کسب و کار خود را رسم کنید. (business plan)

3- مسائل مالی خود را ارزیابی کنید.

4- ساختار قانونی کسب و کار خود را مشخص کنید.

5- شرکت خود را ثبت کنید.

6- یک بیمه برای خود و شرکت تهیه کنید.

7- تیم خود را بسازید.

8- فروشنده های خود را انتخاب کنید.

9- برند خود را بسازید و تبلیغ کنید.

10- تجارت خود را بزرگ کنید.

 

1- ایده خود را اصلاح کنید

 اگر در مورد شروع یک کسب‌وکار فکر می‌کنید، احتمالا یک ایده از آنچه می‌خواهید بفروشید یا حداقل بازاری که می‌خواهید به آن وارد شوید، دارید . یک جستجوی سریع برای شرکت‌های موجود در صنعت موردنظر خود انجام دهید . یاد بگیرید که رهبران برند فعلی چه کاری انجام می‌دهند و ببینید چطور می‌توانید این کار را بهتر انجام دهید . اگر فکر می‌کنید که کسب‌وکار شما می‌تواند چیزی را تحویل دهد که شرکت‌های دیگر نمی‌توانند انجام دهند ( یا یک چیز مشابه را تحویل دهند ) , شما یک ایده محکم دارید و آماده اید که یک برنامه کاری ایجاد کنید .

 

2- نقشه کسب و کار خود را رسم کنید (business plan)

حالا که ایده تان را دارید، باید چند سوال مهم از خودتان بپرسید : هدف کسب‌وکار شما چیست؟ شما به چه کسی یا چه کسانی می‌فروشید؟ اهداف نهایی شما کدامند؟ هزینه‌های راه‌اندازی را چگونه تامین خواهید کرد؟ این سوالات را می توان در یک برنامه کاری به خوبی نوشته شده پاسخ داد .

بسیاری از اشتباهات از سوی کسب و کارهای جدید بدون در نظر گرفتن این ابعاد کسب‌وکار انجام می‌شوند . شما باید مشتری هدف خود را پیدا کنید . چه کسی می‌خواهد محصول یا سرویس شما را خریداری کند؟ اگر نمی‌توانید دلیلی پیدا کنید که یک درخواست برای ایده شما وجود دارد , پس موضوع چه خواهد بود؟

انجام تحقیقات بازار بر روی زمینه و جمعیت مشتریان بالقوه، بخش مهمی از راه اندازی یک برنامه کسب‌وکار است . این مقوله شامل انجام نظرسنجی، برگزاری جلسات بارش فکری و تحقیق از طریق موتورهای جستجو و داده‌های عمومی است . یک راهنما برای انجام تحقیقات بازار می‌تواند در سایت  Business.com یافت شود .

 یک برنامه کاری به شما کمک می‌کند بفهمید شرکت تان کجا می‌رود، چگونه بر مشکلات بالقوه و آنچه که برای حفظ آن نیاز دارید، غلبه خواهد کرد . یک راهنمای کامل برای نوشتن برنامه تان را می‌توانید در اینجا پیدا کنید , و زمانی که آماده اید دست به قلم شوید، این الگوهای رایگان می‌توانند کمک کنند .

 

3- مسائل مالی خود را ارزیابی کنید

با شروع هر کسب‌وکار یک هزینه دارد، پس باید مشخص کنید که چگونه این هزینه‌ها را پوشش می‌دهید . آیا ابزار لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود را دارید و یا نیاز دارید که پول قرض کنید؟ اگر قصد دارید شغل فعلی خود را برای تمرکز بر روی کسب‌وکار خود رها کنید، آیا کمی پول برای پشتیبانی از خودتان دارید تا زمانی که سود خود را به دست آورید؟ ببینید که چقدر به آن نیاز خواهید داشت .

متخصصان به طور کلی اتفاق‌نظر دارند که کسب و کارها اغلب با شکست مواجه می‌شوند چون آن‌ها قبل از این که سود ببرند، خیلی سریع از پول فرار می‌کنند . هرگز تصور بدی نیست که میزان سرمایه راه‌اندازی مورد نیاز را دست‌بالا بگیرید، تا زمانی که کسب و کار شما به یک  درآمد پایدار برسد .

اگر به کمک مالی نیاز دارید، یک وام تجاری از طریق یک بانک یک نقطه شروع خوب است، اگر چه این کار اغلب برای امنیت کسب و کار خوب نیست . اگر شما قادر به گرفتن وام بانکی نیستید، می‌توانید برای یک وام تجاری کوچک از طریق ادارات کسب‌وکار کوچک و یا یک وام‌دهنده جایگزین درخواست دهید .

 استارت آپ ها که نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری هستند ممکن است بخواهند سرمایه‌گذار جذب کنند. سرمایه گذاران معمولا چندین میلیون دلار یا بیشتر به یک شرکت نوپا می‌دهند، با این امید که در اداره کسب‌وکار شما نقش داشته باشند . متناوباً , شما می‌توانید یک کمپین را راه‌اندازی کنید تا مقادیر کمتری از پول را از حامیان چند گانه افزایش دهید . همچنین می توانید از وب سایت هایی نظیر فاندوران استفاده کنید. 

 

4- ساختار قانونی کسب و کار خود را مشخص کنید

قبل از اینکه بتوانید شرکت خود را ثبت کنید، باید تصمیم بگیرید که چه نوع شرکتهایی وجود دارد. ساختار کسب‌وکار شما به طور قانونی مشخص کننده نحوه پرداخت مالیات و سایر چیزها می باشد.

 اگر کسب‌وکار خودتان را دارید و برنامه‌ریزی کنید که مسئول همه قرض‌ها و تعهدات خود باشید، می‌توانید به عنوان تنها مالک کسب و کار، ثبت‌نام کنید . اخطار دهید که این مسیر به طور مستقیم بر اعتبار شخصی شما تاثیر می‌گذارد. متناوبا، یک مشارکت، همانطور که نام آن نشان می‌دهد، به این معنی است که دو یا چند نفر شخصا به عنوان صاحبان کسب‌وکار مسئول شناخته می‌شوند . اگر بتوانید یک شریک تجاری با مهارت‌های تکمیلی پیدا کنید، مجبور نیستید به تنهایی این مسیر را بروید .

یکی از رایج‌ترین ساختارها برای شرکت‌های کوچک، شرکت مسئولیت محدود ( LLC ) است . این ساختار ترکیبی، حمایت‌های قانونی یک شرکت را دارد، در حالی که اجازه پرداخت مزایای مالیاتی یک شرکت را می‌دهد .

 در نهایت، به شما بستگی دارد که مشخص کنید کدام نوع شرکت برای نیازهای فعلی شما و اهداف کسب‌وکار آینده شما بهتر است .

 

5- شرکت خود را ثبت کنید.

حال که مشخص نمودید شرکت شما از کدام نوع است وقت آن است که شرکت خود را در اداره ثبت اسناد به ثبت برسانید. برای اینکه بتوانید با ادارات دولتی و یا شرکت های بزرگ تبادلات کاری و مالی داشته باشید نیاز دارید که با نام یک شرکت تجاری ثبت شده این کار را انجام دهید.

بهتر است قبل از اینکه اقدام به ثبت شرکت نمایید قدری مطالعه خود را در این زمینه افزایش دهید تا بعدها در زمینه مالیات به مشکل نخورید. پیشنهاد میکنم مالیات شخصی و شرکتی خود را از هم جدا کنید.

 تعهدات مالیاتی چیزی نیست که به سادگی از آن رد شویم، قبل از هر چیز از تعهداتی که می بایست برای ثبت شرکت امضا کنید مطلع شوید.

 

6- یک بیمه برای خود و شرکت تهیه کنید

 این ممکن است ذهن شما را به عنوان چیزی که در نهایت به دست می‌آورید از دست بدهد، اما خرید حق بیمه مناسب برای کسب‌وکار شما یک قدم مهم است که باید قبل از راه‌اندازی رسمی شما اتفاق بیفتد . برخورد با چنین حوادثی چون خسارت به اموال، سرقت و یا حتی یک دعوای مشترک مشتری می‌تواند پر هزینه باشد، و باید مطمئن باشید که به درستی حفاظت شده‌اید .

اگر کسب‌وکار شما کارمند داشته باشد، حداقل باید غرامت کارگران و بیمه بیکاری را خریداری کنید . همچنین ممکن است به انواع دیگری از پوشش بیمه ای بسته به موقعیت و صنعت شما نیاز داشته باشید، اما به اغلب شرکت‌های کوچک توصیه می‌شود که بیمه مسئولیت کلی ، یا یک سیاست تجاری را خریداری کنند .بیمه مسئولیت آسیب ملک , آسیب بدنی و آسیب شخصی به خودتان یا شخص ثالث را پوشش می‌دهد .

 

7- تیم خود را بسازید

اگر قصد دارید در کارتان رشد کنید باید یک تیم خوب بسازید، تقریباً تمام کارآفرینان به این اصل معتقدند که وجود یک تیم خوب می تواند یک کسب و کار را به اوج برساند. Joe Zawadzki مدیر عامل و بنیانگذار Mediapath می گوید که کارآفرینان باید همانقدر که به محصولشان دقت می کنند به تیم شرکت خود دقت کنند.

 Zawadzki همچنین می گوید : "محصول شما توسط تیم شما ساخته می شود، فهمیدن اینکه تیم شما چگونه کار میکند، بسیار مهم است. تعریف نقش ها، مسئولیت ها، نحوه ارائه بازخورد و یا نحوه کار اعضای تیم با یکدیگر باعث کاهش دردسر در تیم خواهد شد."

 

8- فروشنده های خود را انتخاب کنید

اجرای یک کسب‌وکار می‌تواند طاقت‌فرسا باشد و شما احتمالا قادر نخواهید بود همه کارها را خودتان انجام دهید، که در این مواقع فروشندگان ثالث وارد بازار می‌شوند . شرکت‌ها در هر صنعت از منابع انسانی گرفته تا سیستم‌های تلفن تجاری برای همکاری با شما وجود دارند و به شما کمک می‌کنند کسب‌وکار خود را بهتر اجرا کنید .

زمانی که به دنبال شرکای B2B هستید، باید بسیار با دقت انتخاب کنید. این شرکت‌ها به داده‌های حیاتی کسب‌وکار دسترسی خواهند داشت، بنابراین پیدا کردن کسی که می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید بسیار مهم است. ما برای انتخاب شرکای کسب‌وکارپیشنهاد می کنیم که از فروشندگان بالقوه و با تجربه در صنعت تان، که سابقه پی‌گیری آن‌ها با مشتریان موجود درخشان و قابل دفاع است استفاده کنید .

 

9- برند خود را بسازید و تبلیغ کنید

قبل از اینکه محصول یا سرویس خود را به فروش برسانید، باید برند خود را بسازید و مشتری های وفادار برای کسب و کارتان را به دست آورید .

بعد از اینکه برای خود برند ساختید، سفارش طراحی لوگوی  اختصاصی خود را بدهید. در شبکه های اجتماعی و وب سایت خودتان روی برند خود کار کنید. برای خود کارت ویزیت سفارش دهید و هر جا که رفتید کارت ویزیت خود را بدهید. به عنوان یک ابزار تبلیغاتی می توانید از کوپن های تخفیف که لوگو و برند شما روی آن حک شده استفاده کنید. دقت کنید که لوگو و برند شما یکی از مهمترین دارایی های شماست. یک لوگو و برند خوب می تواند کسب و کار شما را به اوج برساند پس هزینه ای که برای برند و لوگو می کنید را به عنوان سرمایه گذاری تلقی کنید و از هزینه در این زمینه صرفه جویی نکنید چرا که می تواند برای شما درآمد قابل توجهی کسب کند.

یک برنامه بازاریابی داشته باشید. خود را محدود به یک رسانه تبلیغاتی نکنید، در حال حاضر 40 رسانه تبلیغاتی شناسایی شده که می توانید از آنها استفاده کنید. تبلیغات تلویزیونی در ابتدای کار توصیه نمی شود زیرا هزینه بسیار بالایی داشته و ممکن است بازدهی لازم را نیز نداشته باشد. پس از رسانه هایی استفاده کنید که اطمینان دارید بازدهی لازم را دارد. برای شناسایی این رسانه ها باید ببینید مشتری محصول و یا خدمت شما بیشتر از کدام رسانه استفاده می کند، برای این کار از تحقیقات محلی استفاده کنید.

 

 10- تجارت خود را بزرگ کنید

اولین گام شما ساخت محصول و فروش آن خواهد بود. سعی کنید قدم به قدم کسب و کار خود را بزرگ کنید. بهترین روش برای بزرگ کردن کسب و کار این است که از کوچکترین اندازه ممکن شروع کنید، برای بزرگ شدن تجارت خود عجله و شتاب نکنید ولی برنامه داشته باشید. به طور مثال اگر می خواهید یک رستوران بزرگ داشته باشید بهتر است از یک بوفه در دانشگاه یا ورزشگاه شروع کنید. کم کم با کسب تجربه آن را تبدیل به یک ساندویچی کوچک نمایید، بعد از مدتی مغازه بزرگتری بگیرید و تا زمانی که تجربه کافی به دست نیاوردید رستوران رویایی خود را افتتاح نکنید.

می توانید از تجربه دیگران استفاده کنید، مثلاً برای مدتی پیش کسی که رستوران دارد کار کنید و کسب تجربه کنید، ببینید رازهای پیشرفت آنها چیست در صورتی که می توانید آنها را بهبود بخشیده و در کار خود استفاده کنید. برای داشتن یک رستوران بزرگ لزوماً نباید در همان ابتدا یک مکان بزرگ اجاره کنید. برای داشتن یک کسب و کار بزرگ باید ظرفیت خودتان را بزرگ کنید، تجربه های خود را بزرگ کنید تا بتوانید کسب و کار رویایی خود را داشته باشید و از درآمد عالی آن لذت ببرید.

توصیه می کنم در کارهای خیر شرکت کنید تا اسم شما برده شود و شناخته شوید.

یکی از کلیدهای موفقیت این است که از شکست نترسید و از آن درس بگیرید. از اینکه شکست بخورید نباید بهراسید و هیچ کاری نکنید با ترس از اینکه ممکن است شکست بخورم. در حال حاضر بزرگ ترین ریسک، ریسک نکردن است.

منبع : businessnewsdaily.com

 


 851,    04  مرداد  1397 ,   استارت آپ

نظر دادن